10 Ekim “Dünya Ruh Sağlığı Günü”

Değerli Meslektaşlarım,

10 Ekim “Dünya Ruh Sağlığı Günü” Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından ruh sağlığı sorunlarına farkındalık yaratmak amacıyla 1992 yılında bir proje olarak başlatılmıştır. Her yıl farklı bir tema ile ruh sağlığının farklı alanlarına dikkat çekilmektedir. Bu yılki tema “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” olarak belirlenmiştir.

Gençlik dönemi; bireyin yaşamında yeniliklere en açık olduğu ve aynı zamanda hayatında en hızlı değişikliklerin yaşandığı yetişkinliğe geçiş sürecidir. Bu dönem, gençlerin gelecek hedeflerini oluşturmak zorunda olduğu aynı zamanda çoğu zaman heyecan verici maceraları yaşamak isteyeceği bir dönemdir. Bu gelişim döneminde geçler zaman zaman hedeflerini gerçekleştirme konusunda stres ve kaygı yaşayabilirler. Gençlerin duyguları fark edildiği ve iyi yönetildiğinde kolaylıkla üstesinden gelebilirler. Ancak baş edemediği ve zorlandığı durumlarda desteklenmeye ve güçlendirilmeye ihtiyaçları vardır. Gençlerin kendilerinin olduğu kadar; yaşam alanlarında birlikte olduğu ebeveynlerinin, öğretmenlerinin de gençlerdeki duygusal değişikliklerin farkına varmaları erken evrede olursa; problemleriyle baş etmelerine nasıl katkı sağlayacakları, destek mekanizmalarını ne zaman devreye sokmaları gerektiğini bileceklerdir. Bunun gibi bir çok konuda farkındalıklarının arttırılmasına gereksinim vardır ve bu tür günler bunun için bir fırsattır. 

Hemşireler toplumsal farkındalıkların arttırılmasını sağlamada önemli bir güçtür. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin ruh sağlığını korumak ve güçlendirmek için hep birlikte biz de gücümüzü kullanalım.

Fatma Öz
Psikiyatri Hemşireleri Derneği
Yönetim Kurulu adına